Hans Fredrik Gude (f. Oslo 1825, d. Berlin 1903)
En ung kvinde sidder på stranden i skyggen af et træ med en parasol og en bog. I baggrunden et par fiskere ved en båd. Sign. H. F. Gude Weihn. 1883. Olie på lærred. 40×28.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020