2003/856
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 310”. Spisebord af eg, top med udtræk og to underliggende tillægsplader. Udført og stemplet hos Andr. Tuck. H. 72. L. 160/240. B. 94. (3)
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 12, 1952, på annoncesider. Litteratur: Andreas Tuck katalog maj 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og finérafslag. Større afslag/bidemærker på ben. (Se fotos)
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
29 bud