2015/102
Kinesisk kaffekande af sølv, prydet med fugle og blomsterende kirsebærgrene, tud og hank i form af bambus. Mester Wang Hing. Hong Kong. Ca. 1900. Vægt ca. 758 gr. H. 21.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, inklusiv mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud