1342/188
Baktiari tæppe, Persien. Design med “paradisets have” i form af felter med træer, blomster og botehs. 20. årh.s anden halvdel. 392×283.
Proveniens: Hidhørende fra stor dansk samling.
Dette emne handles i fuldmoms
Ældre malerier og møbler, 14. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag