Kurt Trampedach (f. Hillerød 1943, d. Sare, Frankrig 2013)
“Svøbelsesbarn. Gul baggrund. Mother and Child”, 1988. Olie på papir og objekt monteret på lærred. 120×80.
Udstillet: “Kurt Trampedach”, Randers Kunstmuseum ,2001, kat. nr. 108. Litteratur: Mikael Wivel: “Kurt Trampedach”, København, 2002, gengivet pl. 159. Proveniens: The Allan Stone Collection, New York.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016