876/​65

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Ordrupgaard i november 2017.

“Den gamle Kastanie ved Laagen”. Sign. L. A. Ring 1929. Olie på lærred. 67×85.

Udstillet: Stockholm 1930 nr. 119.

Litteratur: ”Samleren” 1931, afb. s. 72. Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934 afb. s. 400.

Yderligere information tilføjet 24. november 2017.

Proveniens: Grosserer J. H. Melchior, dennes dødsboauktion, Winkel & Magnussen 246, 1939, nr. 10.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

320.000 DKK