2432/​8009

Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)

Nikkedukken Ane Mari af porcelæn, dekoreret i overglasur farver og guld efter kunstnerens forlæg. Sign. kronet hjerte og Ane Mari. Juliane Maries mærke. 30–5-1981. Royal Copenhagen. H. 31 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uoriginale kvaster. Mangler split til fastgørelse af hoved med lod. Lod medfølger, men hoved kan ikke sidde sikkert til denne. Desuden minimal afslag ved hul på bagside til fastgørelse af hoved

I Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?