Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)
“Udsigt over et skovparti, i forgrunden til højre taget af et hus”. 1840ernes slutning. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 15×27,5.
Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 95.
Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 254, afb. bind 2 s. 103.
Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af Dankwart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 56.
Fyns Stiftsmuseum Odense, “Mindeudstilling for Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1952 nr. 44.
“Naturfortrolighed. Dankvart Dreyer 1816–1852”, 2006–2007 nr. 69.
Proveniens: Maleren Frans Schwartz' samling, dennes dødsboauktion på Charlottenborg 22. oktober 1917 nr. 1 (“Udsigt over Skovparti ved Efteraar under skyet Luft”). Grosserer Georg Bendix' samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 338, 1947 nr. 15 (“Landskab med skovklædte Bakker. Efteraar”). Museumsdirektør Jørgen Rubows samling (1952), dennes auktion Bruun Rasmussen 541, 1990 nr. 187
Malerier, 28. november 2017