Frederik Storch (f. Kerteminde 1805, d. København 1883)
Parti fra Nørrevold med udsigt over Vor Frue kirketårn og Sankt Petri Kirke. Sign. F.L. Storch 1864. Olie på lærred. 42×63.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 437, 1982 nr. 423.
Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020