1950/82
Niels Simonsen (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Sydlandsk bjerglandskab. Sign. N. Simonsen, 1839. Olie på lærred. 35×49.
Mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag