912/​330

Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)

Uden titel. Sign. r k-l. Collage på papir. Bladstørrelse 32,5×28,5.

Udstillet: “Frigørelsen- Den danske surrealist Rita Kernn-Larsen”, Roskilde Kunstforening, maj 1988 (to plakater medfølger). Proveniens: Kunsthallen, Kunstauktioner, auktion 579, København, marts 2001, cat. nr. 201. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK