1822/​1168

Arent Dragsted (f. 1821, d. 1898)

Erik Magnussen (f. 1884, d. 1960)

Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv bestående af et par øreclips og to brocher i form af anemone og “De fem nordiske svaner” broche, hver prydet med emalje. Diam. 19 mm. L. 35 og 60 mm. (5)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En broche og en øreclips fremstår med afslag på emaljen.

Smykker, 30. maj 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK