Foto endnu ikke klar
891/​1339

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

“FN-Stolen”. Et par armstole med stel af kirsebærtræ. Sæde samt ryg betrukket med originalt blåt skind, ryg præget med Heering slægtens våbenskjold. Model B 37. Formgivet 1949. Udført ca. 1957–1960 hos snedkermestrene Christensen & Larsen, stemplet herfra. (2)

Proveniens: P.F. Heering A/S. Stolene er udført i kirsebærtræ fra Heerings plantager i Danmark, kendt for deres kirsebærlikør.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 33.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag