2031/835
Et par lænestole med stel af bøg, betrukket i sæde og ryg med patineret læder. Model 160. Udført og mærket hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne. (2)
Litteratur: Produktkatalog 4401, Slagelse Møbelværk, 1944.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag