Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Havets Guder II”, 1953. Usign. Olie på masonit. 95×52
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, nr. 818, gengivet side 405. Litteratur: "Asger Jorn Billedfortegnelse (Studio Book) nr. 89. Litteratur: “Fortegnelse over skulptur, maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, København 1961, gengivet. Udstillet: “Asger Jorn-one man exhibition of painting, ceramics and prints”, Galerie Birch, København 1953, kat. nr. 89. Udstillet: “Tapet & Kunst”, Odense 1953, kat. nr. 89. Udstillet: “Et udvalg af skulptur, maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København 1966, kat. nr. 68. Udstillet: “Et udvalg af skulptur, maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Esbjerg Kunstforening, 1966, kat. nr. 68. Udstillet: “Asger Jorn”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, 2003, udenfor katalog. Udstillet: “Asger Jorn”, Cobra museum voor moderne kunst, Amstelveen, Holland, 2003. Udstillet: “Asger Jorn” Kunsthallen zu Kiel, 2003.
Moderne malerier og skulpturer, 4. marts 2014