873/​119

Romersk skulpturfragment af marmor i form af romersk nøgen og hjelmklædt mand bærende kvinde siddende på stol. Romersk kejsertid, 2.-3. årh. e. Kr. H. 40 cm. B. 15 cm.

Proveniens: Erhvervet i 1967 ved antikhandlende Holger Ferlov, København, og har været i familiens eje siden.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK