2040/120
Fransk bordlampe af forgyldt metal, støbt i form af Jomfruen af Lourdes med den knælende Bernadette, plakette med inskription: “Le miracle du Vierge”. Gennembrudt skærm i form af bladværk med perlefrynser. Ca. 1900. H. 41.
Skærm løs. Flere frynser mangler perler. Slitage på forgyldning. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag