2040/​120

Fransk bordlampe af forgyldt metal, støbt i form af Jomfruen af Lourdes med den knælende Bernadette, plakette med inskription: “Le miracle du Vierge”. Gennembrudt skærm i form af bladværk med perlefrynser. Ca. 1900. H. 41.

Skærm løs. Flere frynser mangler perler. Slitage på forgyldning. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK