842/​25

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2013.

“Portræt af Dr. Phil. Brygger Carl Jacobsen med sin yngste Datter”.

Brygger Carl Jacobsen (1842–1914) er i mørkt tøj, og han holder en bog i hånden. Den yngste datter Paula (1890–1981) er i lang lyseblå selskabskjole. Busten i baggrunden forestiller bryggerens første kone Ottilia, der var død fem år tidligere. Sign. P. S. Krøyer 1908 og Ætatis suæ LXVI (ved Carl) og Ætatis suæ XVIII (ved Paula). Olie på lærred. 185×140. Bred forgyldt ramme prydet med humlegrene, kornaks og svastikaer i de 4 hjørner.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 783 (under året 1909).

Udstillet: Charlottenborg 1909 nr. 271.

Proveniens: Frøken Paula Jacobsen (1923).

Carl Jacobsen (1842–1914) brygger, kunstsamler, fondsstifter og søn af brygger J. C. Jacobsen. Carl Jacobsen stiftede Ny Carlsberg bryggeriet omkring 1871. I 1879 oprettede han Albertina legatet til udsmykning af Københavns pladser og parker med statuer og skulpturer. I 1882 grundlagde han Ny Carlsberg Glyptotek, hvis samling hurtigt voksede og opnåede stor international anerkendelse. I 1897 blev Ny Carlsberg Glyptoteks nye store bygning på Dantes Plads indviet. Carl Jacobsen stiftede flere legater (Kirkelegatet, Arbejderlegatet, Kunstlegatet og Museumslegatet) og var medstifter af Kunstindustrimuseet, der blev indviet i 1894. Han bekostede Jesuskirken i Valby og Huitfeldt-monumentet og Den Lille Havfrue på Langelinie. Han var primus motor i forbindelse med den franske udstilling i 1888.

Carl Jacobsen og hustruen Otilia stiftede Ny Carlsbergfondet i 1902. Ny Carlsbergfondet er den dag i dag én af de mest betydningsfulde fonde, når det drejer sig om støtte til kunsten i Danmark.

Behov for rensning. Enkelte mindre afskalninger.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

1.500.000 DKK

Hammerslag

1.375.000 DKK