846/​286

Tysk renæssance pokal af forgyldt sølv, nålepunslet cuppa drevet med stiliserede blomster, balusterformet stamme på rundt hvælvet fodstykke. Stemplet på cuppa og fod. Bomærke antaglig efter Matthias Schwager, mester Augsburg 1723.. Vægt 269 gr. H. 20 cm.

Se foto af stempler på vores hjemmeside www.bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 26. februar 2014

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK