Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Fad af lertøj, dekoreret med polykrome glasurer samt motiv forestillende Josef og Potifars hustru. Sign. Jais, 1931. Bagside med metalophæng. Unik. Diam. 39.
Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Kant med enkelte små glasurafslag.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018