1803/​2011

Patek Philippe

Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Calatrava, ref 3445. Automatisk værk. Blå skive med dato, forgyldte visere og timemarkører, rem af brunt præget læder med Patek Philippe spænde af 18 kt. guld med brillantslebet diamant. Urets diam. 36 mm. 1980–90'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Brillant eftermonteret. Urkassen delvist omlavet med bl.a. omlavede horn.

Armbåndsure, 17. januar 2018

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK