2104/39
Flise af keramik dekoreret med stiliseret design i blåt og turkis under transparant. Antagelig Damaskus, Syrien, 17. årh. 22×22 cm.
Proveniens: Købt i Galleri Tvede 1965.
Et hjørne knækket. Afslag langs kanten og i midten. Glasur karakeleringer. Nogel få reparationer langs kanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag