2104/​39

Flise af keramik dekoreret med stiliseret design i blåt og turkis under transparant. Antagelig Damaskus, Syrien, 17. årh. 22×22 cm.

Proveniens: Købt i Galleri Tvede 1965.

Et hjørne knækket. Afslag langs kanten og i midten. Glasur karakeleringer. Nogel få reparationer langs kanten.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK