Lauritz Hartz (f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987)
Landskab med vej. Grønnehave, Foraar. Sign. LH. Olie på lærred. 58×69.
Udstillet på Charlottenborg, januar 1947.
Mindre krakeleringer. Lærredet med uensartet fernisering.
898955 | ||
801281 |