896/​167

Fransk Louis XV konsol af forgyldt træ med senere plade af marmor, svungen gennembrudt sarg, cabriole ben hvor imellem sprosse med stor rocaille. 18. årh.s midte. H. 84. B. 113. D. 46.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

25.000–40.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK