1440/1617
Samling porcelæn, dekoreret i farver og guld, bestående af bl.a. chokoladekande. Waldenburg (Altwasser), Polen. “Saksisk blomst” cremekop. 4/1545. Royal Copenhagen. Sukkerskål med pousserede blomster. Samt otte par tekopper. Medfølger vase og kageopsats af facetsleben glas. 19.-20. årh. H. 5,5–20 cm. (29)
Sælges til fordel for Børnecancerfonden.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 2. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag