911/​363

Fransk senempire kaminur af forgyldt bronze og marmor, urhus i form af stridsvogn med putti trukket af heste. 19. årh.s begyndelse. H. 44. B. 48. D. 14.

Litteratur: Vergoldte Bronzen, Hans Ottomeyer und Peter Pröschel, Klinkhardt & Biermann 1986. Bind I, s. 354. pl. 5.9.2.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK