Christian Clausen (f. København 1862, d. sst. 1911)
Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40×53.
Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning. Mindre retoucheringer.