Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Cirkulær skål af sterlingsølv med let hamret overflade. Opsat på cirkulær, lige fod. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 620 B. Vægt 199 g. H. 3. Diam. 16. Samt dækketallerken af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Dessin 32001. Vægt ca. 380 g. Diam. 25 cm. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
891280 |