2048/294
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Vase af fajance, dekoreret med papegøje og blomster. Aluminia. Nr. 1265/1083. Ca. 1925. H. 30.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag