Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Kasserolle og punchske af sølv med hamret overflade. Kasserolle smedet med hældetud, ciseleret med blomster og blade hhv. på fodrand og ved hank. Stjerthank af elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1930. Vægt 272 g. H. 6,5. L. 24,5. Diam. maks. 13,7. Punchske ligeledes med skaft af elfenben, øvre del udskåret med kogledekor. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt 167 g. L. 19,3. (2)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Effekter der er lavet af elfenben eller indeholder dele heraf, kan ikke opnå eksport-CITES, og således ikke transporteres ud af EU. Bydere udenfor EU er derved reelt afskåret fra at købe dette emne.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kasserolle: en bule fra ydersiden, hank en smule løs i montering. Underside med indgravering: “A.T. Th.E.T. 1908–4-6–1933”. Punchske: med indgravering på bagsiden af laf “A. & Th.E.T. 1908–4/6–1933”.