2118/787
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“ML 33”. Gyngestol med stel af patineret eg, betrukket i sæde med grønt uld. Udført hos Mikael Laursen.
Gyngestolen blev præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942 og er Wegners første gyngestol.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1942, side 142.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Tørre gjorder under bund.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag