1951/250
Fynsk barok standur af elmerodsfineret træ, med timekrans og plakette af tin. Værk med sekundangivelse. Signeret Kaalund, Marieboe. 18. årh.s slutning. H. 225.
Almindelige håndterings- og alderstegn. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag