1951/​250

Fynsk barok standur af elmerodsfineret træ, med timekrans og plakette af tin. Værk med sekundangivelse. Signeret Kaalund, Marieboe. 18. årh.s slutning. H. 225.

Almindelige håndterings- og alderstegn. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK