2015/​553

Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)

Fire væglamper af rød, blå, grøn og gul lakeret metal. Base med trykknapsafbryder. Stemplet HAJ, D 692. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. D. 38,5. Skærm: H. 17. (4)

Brugspatina, herunder ovefladeridser, mærker og mindre lak afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag