2015/553
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
Fire væglamper af rød, blå, grøn og gul lakeret metal. Base med trykknapsafbryder. Stemplet HAJ, D 692. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. D. 38,5. Skærm: H. 17. (4)
Brugspatina, herunder ovefladeridser, mærker og mindre lak afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag