2139/530
Eva Koppel (f. 1916, d. 2006)
Nils Koppel (f. København 1914, d. sst. 2009)
Pendel af messing og hvidlakeret metal. Gennemgående midterskærm af opalglas. Udført hos Fog & Mørup. Udført 1950'erne. Diam. 50.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, 23. årgang. Nr. 9, September 1950.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Glasskærm med mindre kantafslag.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
54 bud