2021/​676

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Bordlampe af diskometal. Stemplet monogram Just A., dessin D60. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. fatning 37,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre “hak” langs fodrand.

Moderne kunst og design, 19. maj 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK