2021/676
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af diskometal. Stemplet monogram Just A., dessin D60. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. fatning 37,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre “hak” langs fodrand.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag