1922/25
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Parti fra en sø i Schweiz. Sign. P. Mønsted 1889. Olie på lærred. 18×29,5.
Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier og møbler, 27. maj 2019
Vurdering
Hammerslag