Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Peter Hansen: Landskab med studie af hest. Verso et barn der pottetrænes. Studie af herre med hat (Zahrtmann eller Mads Rasmussen?). Begge usign. Vandfarve & sortkridt/ tusch på papir. Indrammede. Bladstørrelse ca. 24×31 cm. Ramme 30,5×38,5 cm. (2)
Proveniens: Fra en større samling af Peter Hansen tegninger efter Skovgaard familien
Begge med pletter. Det ene blad med folder og mindre revne forneden. Rammer med stød og skrammer.
Kunst, antikviteter & design, 21. maj 2020
18 bud