1325/​57

Ubekendt maler, 18. årh.

“Caritas Romana”. Pero giver sin fader Cimon mælk fra sit bryst i al hemmelighed. Usigneret. Olie på lærred. 71×61.

Caritas Romana, romersk barmhjertighed, er historien om en datter, Pero, der hemmeligt brystføder sin fader, Cimon, efter at han er fængslet og idømt sultedøden. Hun bliver røbet af fængselsvagten, men hendes gerning af barmhjertighed imponerer embedsmændene og fører til hendes faders løsladelse.

Talrige krakeleringer. Mindre aldersslitage.

Ældre malerier og møbler, 17. juni 2013

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK