853/​398

Maison Millet

Fransk bureau plat af rosentræ indlagt med parquetteri med montering af forgyldt bronze, pladen indlagt med gylden trykt brun læder, front med tre skuffer, modsatte siden med imiterede skuffer, cabriole ben, beslag og greb i form af bladværk. Lås signeret Millet á Paris. 19. århs slutning. H. 80. L. 165. D. 84.

Maison Millet var et af 19. årh.s fremmeste parisiske værksteder, der netop var specialiseret i at reproducere møbler i det 18. årh.s stilarter. Firmaet blev etableret i 1853 af Blaise Millet og drev firmaet samme med sin søn frem til 1902.

Bordet her er baseret på den berømte ébéniste Jacques Dubois (1694–1763) design. Illustreret i P. Kjellberg, Le Mobilier Français du XVIIIè Siècle, Paris, 1989, s. 273.

Så godt som identisk bord blev solgt på auktion hos Christie's, London, 20 September 2012, lot 191 (GBP 49,250).

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Russisk, møbler, varia, ure, 27. november 2014

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag