1517/864
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på ti spisestole med stel af eg. Sæde udspændt med flettet papirgræs. Formgivet 1947. Udført hos FDB møbler. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Tre stole med knækkede samlinger ved ryglæn.
Moderne kunst og design, 21. april 2015
Vurdering
Hammerslag