A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)
Portræt af provst Jens Frederik Boesen (1765–1839), kunstnerens fader. Usigneret. Olie på lærred. 30,5×23.
Portræt af Maria Dorthea Cathrine Boesen, f. Evald Sirasdatter (1774–1841), kunstnerens moder. Usigneret. Olie på lærred. 30,5×23.
(2).
På nærværende auktion, med katalog nr. 2032/97, findes også et selvportræt af A. W. Boesen.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren til dennes efterkommere indtil i dag.
Begge: Behov for rensning. Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre afskalninger. Faderen med retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020