Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret diskometal med firsidet, kanelleret korpus. Sign. monogram Just. A. Dessin 1856. H. inkl. skærmholder 47,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder flertallet ridser og mærker. Omfattende slitage på lampernes øverste del. Den ene desuden med flertallet dybe ridser og reparationer.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
51 bud