2110/877
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud