891/194
Et sæt på 14 Engelske spisestuestole af mahogni, hvoraf to armstole, hver med udskåret trammeryg og sæder med grønt betræk, svejede bagben og runde kannelerede forben. 19. årh.s første halvdel. (14)
Provenance: Apter-Fredericks, London.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019
Vurdering
Hammerslag