Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
“Sønderstranden. Skagen”. Sign. Viggo Johansen Skagen 1912. Olie på lærred. 45,5×67.
Andre marinemotiver
Udstillet: Charlottenborg 1913 nr. 271. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 406, 1980 nr. 98.
Nålehuller og mindre afskalninger i kanter og hjørner. Retoucheringer. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
36 bud