2435/627
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på syv spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. Model J 39. Formgivet 1947. Udført for FDB. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Flet med pletter.
Vurdering
899151 |