2444/​57

Tre danske hovedvandsæg af sølv, bestående af et sønderjysk, mester Niels Thyssen Mikkelsen, virksom i Skærbæk 1793–1840, vaseformet, isat otte røde flusser H. 10 cm. Derudover rokoko hovedvandsæg, ligeknækket form, gennnembrudt lågknop i form af en krone, mester Christian Frederik Nyested, borgerskab i Horsens 1767 H. 7 cm; et rokoko hovedvandsæg, ligeknækket form med lågknop i form af en fugl, ustemplet, 18. årh. H. 7,5 cm. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nålepunslede initialer og/eller årstal

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?