2143/254
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med diverse kartoucher hvori figurer, omkranset af blomster på en grund af guld. Omlavet til lampe. Mærket Hongxian, 20. årh. H. ekskl. montering 29 cm.
Hjemtaget fra Kina i periode 1949–1979.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Større stjernerevne på siden. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag