1948/​475

Høstrive, åg og valkebræt af delvis grønmalet træ, valkebræt prydet med initialer og årstal 1817, samt almue syskrin af egetræ, skråtstillet låg med nålepude. 19. årh. Rive L. 77. Åg B. 95. Skrin H. 15. B. 26. D. 20. (4)

Rive knækket, åg med brud og afslag. Ormehulle. Revner i træet. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger ikke til skrin.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag