2024/647
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“The die is cast” (Les dés sont jetés). Tryksign. L-C 38–59. Litografi i farver. Bladstørrelse 52×75.
Litteratur: Heidi Weber : “Le Corbusier - the graphic work”, s. 66. Proveniens: Arkitekt Jørn Utzon, nedarvet i dennes familie.
Undersøgt i ramme. Mindre flænger og håndteringsmærker langs kanter.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
35 bud